právní předpisy, Kmochacek, 5/28/2011 6:51 AMNa začátku jsem právní nárok pořadatele vodácké akce na zaplacení splutí nijak neřešil neb jsem to považoval za samozřejmost a jeho právo. Ale čím víc se o tom diskutuje, tím víc mě opora v zákonu taky zajímá.
A za celou dobu jsem vůbec nic nenašel, ani vyjádření právního oddělení ČSTV k tomu nijak nepřispělo, resp. jen potvrdilo můj názor.
Takže IMHO neexistuje žádný konkrétní obecně závazný předpis, řešící u sportovních (ale i kulturních,...) akcí vztah pořadatel-účastník, dokonce nejspíš neexistuje žádný konkrétní předpis o poskytování služeb obecně.
Takže mohu z toho dovodit, že veškeré poskytované služby nemají oporu v zákoně a účastník akce platí jen ze své dobré vůle? Ó nikoliv! Je nutno totiž uplatnit obecné formulace v základních právních předpisech, v tomto případě Občanském zákoníku.
Konkrétněji hlava čtvrtá: Právní úkony (§34-51). Zejména bych upozornil na
1, Projev vůle (§34-35)
"Projev vůle může být učiněn jednáním ...; může se stát výslovně nebo jiným způsobem nevzbuzujícím pochybnosti o tom, co chtěl účastník projevit."
Takže jen tím, že se akce účastníš (tvůj projev vůle jednáním nebo mlčky), automaticky uzavíráš smlouvu s pořadatelem.
2, smlouvy nepojmenované (§51)
"Účastníci mohou uzavřít i takovou smlouvu, která není zvláště upravena..."
3, odstranění pochybností (§43)
V zájmu pořadatele akce a kvůli odstranění pochybností je v dostatečné míře účastníky informovat, proč a za co se platí, aby se někdo nevymlouval, že nevěděl